KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Středověká usedlost archeologického muzea v přírodě Villa Nova.
Při návštěvě muzea se vrátíte do 13. až 14. století. Vyzkoušíte mletí obilí či střelbu z luku
Středověká usedlost archeologického muzea v přírodě Villa Nova.  
Autor / zdroj foto: villanova.cz

Archeologické muzeum v přírodě Villa Nova / Liberk

Archeologické muzeum v přírodě Villa Nova se snaží přiblížit středověkou kolonizační vesnici v období 13. až 14. století. Můžete si tady vyzkoušet předení a tkaní, rozdělávání ohně, mletí obilí a pečení placek, tváření keramiky či střelbu z luku.

Archeologické muzeum v přírodě Villa Nova se nachází v malebné oblasti Orlických hor na cestě mezi Rychnovem nad Kněžnou a Deštným v Orlických horách. S jeho výstavbou se začalo v roce 1992. Archeologické muzeum v přírodě Villa Nova se snaží přiblížit středověkou kolonizační vesnici v období 13. až 14. století. Za tímto účelem vznikají v areálu o rozloze zhruba šesti hektarů rekonstrukce objektů ze zmiňovaného období. Stavby jsou budovány s respektováním zásad a principů experimentální archeologie. To znamená, že veškeré práce jsou prováděny pomocí replik dobových nástrojů a historických technologií. Pomocí tohoto principu se například ověřují některé pouze teoreticky prokázané technologické postupy, zjišťuje se také jejich časová náročnost či odolnost a trvanlivost výsledné rekonstrukce. 

Programy pro školy
Okno do minulosti
Pro školy a skupiny žáků a studentů mají v muzeu připravený program Okno do minulosti. Program se odehrává dílem ve výukovém sále, dílem v přírodním areálu. Sestává ze tří bloků, které mají nejen seznámit děti s hmotnou kulturou středověku, ale také s využíváním přírodních zdrojů a každodenností. V prvém bloku je výklad, v druhém praktické ukázky a práce dětí a ve třetím pak prohlídka areálu. Žáci si vyzkouší předení a tkaní, rozdělávání ohně, mletí obilí a pečení placek, tváření keramiky, střelbu z luku,… V areálu se pak seznámí s objekty a jejich provozem.

Cena tří až čtyřhodinového programu stojí 100 korun na žáka. Programem prošlo více než 53 tisíc dětí. 

Prohlídka s průvodcem pro školy
Prohlídka s průvodcem trvá dle zájmu dětí hodinu až hodinu a půl. Návštěvníci se seznámí s jednotlivými objekty, využíváním krajiny a životem ve středověku.

Cena je 40 korun.

Více informací včetně aktuálních akcí, otevírací doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.