EKONOMIKA / Dotace

Trutnov získá na rekonstrukci kina Vesmír dotaci téměř 69 milionů
 
Autor / zdroj foto: MěÚ Trutnov

Trutnov

Velmi dobrou zprávu obdrželo město Trutnov. Podařilo se mu uspět se žádostí o dotaci na rekonstrukci kina Vesmír. Z Národního plánu obnovy tak do Trutnova zamíří téměř 69 milionů korun, které pokryjí více než polovinu nákladů rekonstrukce.

Zatímco práce na opravě budovy kina Vesmír z roku 1928 denně postupují, hlásí trutnovská radnice skvělou novinu. Více než polovinu nákladů na rekonstrukci pokryje dotace. Oprava trutnovského kina je totiž jedním ze tří projektů v Královéhradeckém kraji, které se rozhodlo podpořit Ministerstvo kultury ČR. V rámci Národního plánu obnovy vyhlásilo dotační program na podporu regionálních kulturních a kreativních center, kde o finanční prostředky usilovaly v Královéhradeckém kraji 4 projekty. „Jsem rád, že se nám podařilo se žádostí o dotaci uspět. Je vidět, že dotační projekt Rekonstrukce kina Vesmír připravený ve spolupráci s panem ředitelem Kasíkem zaměřený na mezinárodní spolupráci oslovil hodnotitele a získal zaslouženou podporu,“ říká Michal Rosa, starosta města Trutnova. 

Pro projekty v Královéhradeckém kraji byla alokována částka celkem 164 milionů korun. Trutnovský projekt z této částky ukrojí nejvíce, a to 68,851 milionu korun. Centrum kreativního muzejnictví Královéhradeckého kraje získá 55 milionů a Vila Čerych v České Skalici necelých 40 milionů. Projekt Art centra v Náchodě byl se svou žádostí neúspěšný. „Rekonstrukcí kina Vesmír se pomyslně z hlediska zázemí uzavírá naše dlouhodobá snaha o vytvoření kulturního centra a prostředí pro mezinárodní spolupráci v kultuře v Trutnově. Našimi partnery jsou Wroclawska Fundacja Filmowa, Cirk La Putyka, o. p. s., a South Australian Circus Centre Home of Cirkidz,“ doplňuje ředitel Společenského centra pro kulturu a volný čas UFFO Libor Kasík. 

Rekonstrukce kina Vesmír byla zahájena v červnu 2021 a původně měla trvat rok. Jak ovšem u rekonstrukcí starších objektů bývá, vyskytly se neočekávané komplikace, převážně způsobené neodbornými úpravami ze 70. let. Všechny už byly vyřešeny, nicméně za následek měly prodloužení celé rekonstrukce téměř o rok, a tím pádem navýšení nákladů. Původně se počítalo s částkou 97,5 milionů korun, nyní celkové náklady dosahují přibližně 115 milionů korun. „Kino Vesmír je součástí trutnovského rodinného stříbra, a proto jeho rekonstrukce patřila k jedné z investičních priorit v rámci mého posledního starostovského období. Prodloužení rekonstrukce přineslo možnost, abych, byť ne již jako starosta, mohl podpořit aktivity města vedoucí k získání finanční podpory. Přiznaná výše dotace umožní dokončit rekonstrukci bez vyššího zatížení rozpočtu města, než jak bylo plánováno. Jsem rád, že si budeme moci vychutnat zážitky v kině odpovídajícím současným požadavkům a trendům a přitom zavzpomínat na příjemné zážitky spojené s tímto místem,“ rekapituluje předseda Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Ivan Adamec. 

I přes obtíže, které stavbu provázely, se rekonstrukce kina Vesmír dostala do závěrečné fáze. „V tuto chvíli je dokončena významná část instalací a stavební práce tak postoupily k omítkám a podlahám. Hotové jsou i rastry pro obklady a podhledy a na staveništi tak začíná být zřejmé, jak bude stavba provozně fungovat. Jasné obrysy má už také zcela nový malý sál ve druhém patře. Současně jsme v poslední fázi záchrany původních konstrukcí, která se týká opravy historického stropu sálu. Očekáváme, že kino bude dokončeno na přelomu jara a léta,” uzavírá trutnovský starosta města.  

Autor / zdroj: Jan Seidel

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.