KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

České farmaceutické muzeum představuje vývoj českého lékárenství. Zhotovte si vlastní etiketu nebo si zkuste vyrobit tabletu ruční tabletovačkou
 
Autor / zdroj foto: České farmaceutické muzeum

České farmaceutické muzeum / Kuks

České farmaceutické muzeum vám umožní prozkoumat podoby lékárenské oficíny od 17. do 20. století. Exponáty zde na vás zapůsobí svým kouzlem, neobvyklostí a uměleckým zpracováním.

Muzeum vzniklo v roce 1994 jako středisko Univerzity Karlovy v Praze - Farmaceutické fakulty v Hradci Králové. Převzalo historickou sbírku muzeálií, knihovnu a archiv z Oddělení dějin farmacie Katedry sociální a klinické farmacie s úkolem vybudovat ve státním zámku (původně hospitálu) v Kuksu muzejní expozici farmaceutické profese a farmaceutické muzeologické pracoviště. Nejstarší sběrné předměty-muzeálie pocházejí ze sbírky založené roku 1883.

Historická sbírka fakulty obsahuje nejrůznější sbírkové předměty. Například léčiva a přípravky farmaceutického průmyslu (na 6.000 registrovaných kusů), lékárenské stojatky a jiné nádoby. Taky obalový materiál: sáčky, krabičky, etikety. Dále výrobní nástroje a přístroje jako váhy a závaží, hmoždíře, mlýnky, lisy, pilulkovnice, tabletovačky či chemické sklo. Je tu i sbírka fotografií, plakátů, reklamních tisků a téměř tisíc exlibris českých a slovenských farmaceutů, sochy, reliéfy, obrazy a taky jsou zde zastoupeny diplomy farmaceutů. Muzeálie doplňuje rozsáhlý archiv o více než 14 000 svazcích knih a časopisů.

Kromě výstavních úkolů, zdravotně farmaceutické osvěty, má ČFM jako vědecké pracoviště v oblasti dějin farmacie a farmaceutické muzeologie sloužit i pedagogickým potřebám farmaceutických škol. Sbírka s archivem a knihovnou se proto stala badatelskou základnou farmaceutické muzeologie i historie farmacie.


Kouzlo apatyky
Expozice nabízí nejen prezentaci a tématiku o materiálku s příklady léčiv tří říší, vojenskou farmacii, výrobní zařízení léčivých přípravků, ukázky průmyslových přípravků domácích firem, označování (signování) přípravků či vztahy farmacie a umění. Dokazuje, že farmacie nezahrnuje jen lékárnu, ale i další farmaceutická odvětví.

Oživení do celé expozice přináší a získává nejen chod tovární míchačky a tabletovačky, ale hlavně příležitost vlastnoručně si zkusit rozmělňování v třence, manipulaci s pokladnou National, zhotovení etikety, výroba tablety ruční tabletovačkou nebo vylisování čípků.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.