KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Jedna z úzkorozchodných lokomotiv v Průmyslovém muzeu v Mladějově.
V Průmyslovém muzeu v Mladějově si můžete prohlédnout úzkorozchodné lokomotivy či zemědělské stroje
Jedna z úzkorozchodných lokomotiv v Průmyslovém muzeu v Mladějově.  
Autor / zdroj foto: mladejov.cz

Průmyslové muzeum Mladějov / Mladějov na Moravě

Úzkorozchodné lokomotivy, kolejová vozidla, ale také traktory, buldozery, osobní i nákladní automobily či stabilní motory, zemědělské stroje a náčiní. To všechno si můžete prohlédnout, pokud zavítáte do Průmyslového muzea v Mladějově.

V areálu bývalého šamotového závodu se nachází expozice Průmyslového muzea Mladějov. Současný záběr muzejních sbírek je velice široký. Kromě úzkorozchodných lokomotiv a dalších kolejových vozidel si můžete prohlédnout i silniční vozidla – traktory, buldozery, osobní i nákladní automobily, dále pak stabilní motory, zemědělské stroje a náčiní. Expozice je v původních historických budovách, včetně výtopny a elektrárny.

Historie Průmyslového muzea Mladějov je spjata s jeho zakladatelem Bedřichem Doleželem (1941 – 2011), který se téměř dvacet let plně věnoval záchraně bývalého šamotového závodu v Mladějově a jeho přeměně na technické muzeum.

Základ muzejních sbírek tvoří stroje, které pan Doležel shromažďoval již od svého mládí – jedná se zejména o průřezovou sbírku československých motocyklů Jawa a ČZ a traktorů Svoboda, Škoda a Zetor. Mnohé stroje se panu Doleželovi podařilo zachránit doslova na poslední chvíli z kovošrotu, jiné exponáty jsou mnohdy posledním exemplářem daného typu v České republice.

Pokud chcete shlédnout celou expozici nebo se dozvědět o některém vystavovaném stroji více informací, neváhejte Průmyslové muzeum Mladějov navštívit osobně. Zdejší průvodci se vám budou rádi věnovat. 

Program pro školy a dětské tábory
Vydejte se na školní výlet do Průmyslového muzea Mladějov – pro školní skupiny, skupiny z mateřských školek i dětské tábory tady mají připravený zvláštní program přizpůsobený pro nejmenší návštěvníky.

Po příjezdu do muzea se vás ujme průvodce v dobovém kostýmu a formou loutkového divadla vás seznámí s historií mladějovského areálu, dolování i úzkokolejné dráhy.

Poté navštívíte jednotlivé expozice Průmyslového muzea Mladějov. Provázená prohlídka je samozřejmě přizpůsobena věku návštěvníků.

Nakonec tady mají pro starší děti a žáky druhého stupně připravenou vědomostní soutěž navazující na prohlídku s vyhodnocením a cenami.

A pro ty nejmenší zase nabízí možnost zdobení vlastní perníkové lokomotivy, kterou si každý může odnést domů.

Program je možné upravit podle vašeho přání, například doplnit o opékání buřtů nebo o zajištění obědů v občerstvení U parního stroje přímo v areálu muzea, případně ho pro větší skupiny spojit s výletem zvláštním motorovým vlakem na objednávku.

Cena od 40 Kč/osobu, pedagogický doprovod zdarma. Termín a detaily programu domlouvejte prosím na telefonu 604 635 779 (paní Eva Kopřivová). 

Mladějov na Moravě – Výlet do technické historie
Jedenáct kilometrů dlouhá mladějovská úzkokolejka o rozchodu 600 mm byla vybudována na sklonku první světové války pro dopravu lupku, šamotu a místního uhlí. Svému účelu sloužila až do zrušení dolů a uzavření šamotky v roce 1991. Po celou dobu provozu sloužily na této trati převážně parní lokomotivy.

S těmi se dnes můžete setkat ve vyhlášených termínech v čele pravidelných výletních vlaků, případně při některé z dalších akcí, které pořádá Mladějovská průmyslová dráha. 

Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu www.mladejov.cz.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.