KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Zámek Opočno.
Zámek Opočno
Zámek Opočno. 
Autor / zdroj foto: Zámek Opočno

Zámek Opočno / Opočno

Areál opočenského zámku je jedinečným souborem památek dokládajících způsob života, vkus i myšlení části české společnosti v průběhu pěti století. V zámku obklopeném přírodně krajinářským parkem jsou dochovány historické interiéry s bohatými sbírkami obrazů a zbraní.

V roce 1068 se objevují první písemné zmínky o „oppidu“ Opočně, a to v Kosmově kronice. Kolem roku 1330 pak rod Drslaviců staví gotický hrad. Hradní palác stál v místech dnešního jihozápadního nároží zámku. Hradní příkop přetínal ostroh pod dnešním sevením křídlem zámku. Válcová bašta stojící vně příkopu sloužila jako studna.

Interiéry zámku prošly v průběhu století řadou úprav. Jejich podoba i zařízení se měnily spolu s vkusem a potřebami majitelů. Přesto se na opočenském zámku dochovalo mnoho kvalitně a s vytříbeným vkusem upravených interiérů.


Sbírky
Sběratelství má v českých zemích tradici dlouhou více než 400 let. Sbírky císaře Rudolfa II. Habsburského nabyly světového významu. Zlatou dobou českého sběratelství byl počátek 18. století, kdy mnohé šlechtické sbírky dosáhly svého vrcholu.

Historické zbraně
Unikátem opočenského zámku je bezesporu rozsáhlá sbírka historických zbraní a zbroje, patřící k nejvýznamnějším v České republice. Orientální zbrojnice představuje návštěvníkům zbraně japonské, čínské, barmské, thajské, indonéské, indické, íránské, turecké i jiných mimoevropských kultur. Řadou kvalitních exemplářů jsou zastoupeny lovecké tesáky, nechybí ani kuše renesanční éry, pozdně gotická kopí a trofeje ulovené zvěře.

Obrazy
Roku 1895 byla na Opočno soustředěna colloredo-mansfeldská sbírka obrazů. Její historie sahá do 18. století, katalog sestavený roku 1929 čítá 471 položek. Dva sály, nedávno reinstalované v duchu původního uspořádání, skýtají zejména barokní italská díla. Opočno se díky sběratelské vášni posledních majitelů chlubí pracemi mistrů, jakými byli například Giacomo del Po nebo Andrea Vaccaro.

Etnografické kolekce
Prohlédněte si etnografické sbírky získané především nákupem během dobrodružných cest majitele zámku Josefa Colloredo-Mannsfelda; mimo to na vás čekají i exponáty z „mahdistického povstání“ v Súdánu, trofeje africké a severoamerické zvěře (lvů, levhartů, buvolů, antilop nebo medvědů), oblečení, keramika a košíkářské práce Indiánů, předměty denní potřeby afrických kmenů.

Zámek si můžete projít i v noci a to samostatně, vlastním tempem.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu zámku.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.