KULTURA / Vánoce

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
3.12.2018

Advent v Ratibořicích s malovaným betlémem

ČESKÁ SKALICE

Blíží se doba, kdy i v Babiččině údolí nastane čas očekávání, příprav a rozjímání – čas adventu. Celé Ratibořice ožijí od čtvrtka 6. prosince do neděle 9. prosince českými tradicemi. Čeká na Vás kouzelná předvánoční atmosféra spojená se zimní procházkou. Kromě prohlídek tematicky vyzdobených památkových objektů můžete zavítat i do Pohádkového kuželníku, který se nachází na prostranství u Panského hostince.

Již několik let si v těchto místech připomínAJÍ staročeské zvyky a tradice, která návštěvníky přenášejí do doby dětství Barunky Panklové. Už tehdy si lidé, stejně jako dnes, nedokázali představit Vánoce bez betlému. V minulých letech mohli v kuželníku návštěvníci obdivovat ručně vyrobený betlém z autorské dílny Anny Řehákové. V letošním roce tady připravili novinku – malovaný betlém, jehož autorkou je českoskalická výtvarnice Hana Vavřínová.

Když za mnou přišla Květa Ležovičová s nápadem namalovat betlém, který by byl vystavený v ratibořickém kuželníku, nejprve jsem váhala, protože jako ředitelka střediska volného času mám právě toho volného času málo... ale nakonec mě zlákala myšlenka udělat něco pro Babiččino údolí, které je pro mě místem z nejmilejších. Zvolila jsem ke Svaté rodině postavy z Babičky Boženy Němcové, začala jsem babičkou s vnoučaty. V Babičce je postav nepočítaně, takže pokud budu v malování pokračovat, bude to práce téměř nekonečná. Těším se, že můj betlém bude všem přinášet radost,“ svěřila se Hana Vavřínová.

Finanční prostředky na nový betlém v České Skalici částečně získali díky grantu města. Významnou finanční pomocí však byly výnosy z dobročinných bazarů, které v kuželníku pravidelně v letních měsících pořádají. Organizátoři moc děkují všem dárcům, kteří stále věnují drobné a zajímavé věci ze svých domácností. Velké poděkování patří i truhláři Ladislavu Gladicsovi, který daroval část materiálu k výrobě betlému.

A jaký další program můžete v kuželníku zhlédnout? Stejně jako v letech minulých Vás uvítají staročeské oživlé postavy, kmotřičky porozpráví o vánočních zvycích a obyčejích, nebude chybět ani muzika a společné zpívání koled. Pořadatelé nabídnou zvykoslovné výrobky, drobné dárečky, sladké i horké občerstvení, to vše v příjemné atmosféře svátečně vyzdobeného kuželníku.

Přijďte si vychutnat krásný adventní čas, který k Vánocům, nejkrásnějším svátkům v roce, dozajista patří.

Plakát k akci.


Autor / zdroj: Sabina Šteľbaská

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Pacientům FN HK slouží nový angiografický přístroj za 20 milionů korun

Pacientům ve Fakultní nemocnici Hradec Králové začal sloužit nový angiografický přístroj za necelých 20 milionů korun. Zařízení umožňuje provádění dia

Post

Studie prověří možnost parkování pod povrchem Velkého Náměstí

V procesu projednávání projektu rekonstrukce Velkého náměstí město prověří možnost parkování pod povrchem této plochy v historickém centru Hradce Král

Post

Cestujících MHD přibývá, řidičů je konečně dost

Letos přepravila hradecká městská hromadná doprava více pasažérů než vloni, a to ještě není konec roku. V období od ledna 2019 se hradeckými vozy MHD

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA